okulary damskie, okulary męskie

optyk internetowy

Optyk online

trendy okulary

Co oznacza moja recepta?

Każda recepta jest skonstruowana według podobnego schematu. Zawsze musi na niej znaleźć się wasze Imię i Nazwisko, data badania i pieczątka gabinetu/specjalisty.

REcepta

Oto co oznaczają zapisy na recepcie:

OP – korekcja prawego oka,
OL – korekcja lewego oka,
Dal – oznacza, że zapisano korekcję okularową do dali, czyli okulary do chodzenia,
Bliż – zapisano korekcję okularową do bliży, czyli okulary do czytania,
Sfera – oznacza moc korekcji do dali lub bliży, może być zarówno plusowa i minusowa,
Cylinder – jest zapisywany przy astygmatyzmie, podczas takiego zapisu niezbędne jest podanie osi ustawienia cylindra. Jeżeli na waszej recepcie nie ma tego zapisu to najprawdopodobniej nie macie astygmatyzmu, lub nie jest on korygowany.
Pryzma – oznacza korekcję soczewkami okularowymi pryzmatycznymi, stosowane do korekcji zeza, podawane zawsze z oznaczeniem bazy.
Odległość źrenic inaczej nazywane PD – oznacza, w jakiej odległości znajduje się wasz środek źrenicy od środka nasady nosa, pozwala to na prawidłowe wykonanie okularów. PD często podawane jest dla każdego oka osobno, w przypadku naszej recepty PD do dali mogło by być zapisane również w sposób następujący PD OP(oko prawe) 32,0, PD OL(oko lewe) 32,0. Często zdarza się, że PD oka prawego i lewego jest inne – jest to całkiem naturalne, gdyż nie jesteśmy odbiciem lustrzanym. PD do bliży będzie zawsze mniejsze niż do dali – wynika to z konwergencji – zbieżnego ustawienia gałek ocznych przy czytaniu.
Add – Addycja oznacza dodatek do bliży, jest to różnica mocy korekcji pomiędzy dalą a bliżą. Jeżeli mamy na naszej recepcie taki zapis oznacza to, że są nam potrzebne 2 pary okularów – do dali i bliży lub okulary progresywne. Nie zawsze druga para okularów zapisywana jest jako addycja – wtedy podawane są moce do bliży. Zamiast zapisu addycji (Add 2,5) na tej recepcie okularowej mogły być podane następujące wartości OP +1,5 -0,5 180, OL +1,0 -1,0 120.