okulary damskie, okulary męskie

optyk internetowy

Optyk online

trendy okulary

Jakie są wady wzroku?

Korekcja naszego wzroku dokonywana jest przez soczewki dodatnie (plusy) lub ujemne (minusy) oraz soczewki cylindryczne – do korekcji astygmatyzmu.

Soczewki dodatnie czyli plusy używane są do korekcji nadwzroczności (dalekowzroczności). U osoby dalekowzrocznej światło załamuje się za siatkówką, przez co obraz jest nieostry. Wynika to ze zbyt krótkiej gałki ocznej lub zbyt małej mocy optycznej oka.

 

Soczewki plusowe są cienkie na brzegach, na środku natomiast mają większą grubość. Dodatkowo powiększają oczy, jest to szczególnie widoczne przy mocach powyżej +3,00 dioptrii. W tym przypadku najlepiej zastosować soczewki cieńsze.

Soczewki okularowe ujemne stosuje się natomiast przy krótkowzroczności. U osób z tą wadą wzroku promienie światła skupiają się przed siatkówką, powoduje to zbyt długa gałka oczna lub zbyt duża moc optyczna oka.

Soczewka minusowa będzie miała inny kształt niż plusowa, będzie odwrotnie – grubsza na brzegu, a cieńsza w środku. „Minusy” będą pomniejszały oko, a przy podstawowej grubości będą nieestetycznie grube na brzegach. Przy mocach powyżej -3 dpt, lepiej wybrać soczewki cieńsze – indeksowe.

 

Astygmatyzm jest wadą wzroku wynikającą z nieregularnego kształtu rogówki (astygmatyzm rogówkowy) oznacza to, że rogówka nie jest sferyczna, jak piłka nożna, ale ma kształt owalny – jak piłka do rugby. W około 2% astygmatyzm jest następstwem nieregularności soczewki (astygmatyzm soczewkowy).

Nieregularność taka powoduje, że promienie nie skupiają się w jednym puncie. Powoduje to zamazanie i deformację obrazu powstającego na siatkówce. Efektem tego jest niewyraźne widzenie, linie, które są proste wydają nam się przechylone. Pacjent w gabinecie często myli okrągłe litery na tablicy optotypów.

Astygmatyzm można łatwo skorygować poprzez korekcje okularami, a także soczewkami kontaktowymi. Niektórzy pacjenci boją się, ze soczewki cylindryczne będą grube, będzie to widać itp. Otóż astygmatyzmu nie widać z zewnątrz w okularach – soczewki takie nie mają żadnej linii podziału. Mają jedynie inna moc optyczną w różnych przekrojach. Po wmontowaniu soczewek z całą pewnością nikt nie zauważy, że są to soczewki okularowe cylindryczne. Grubość to druga sprawa inaczej będzie wyglądała moc -0,5 -0,5 oś 180 a inaczej -4,0 -2,0 oś 180, tutaj zasada jest dokładanie taka sama, jak przy sferycznych soczewkach – im większa moc tym grubsza soczewka. Dlatego przy większej mocy najlepiej zastosować soczewki indeksowe.

 

Po 4o roku życia zaczynamy odczuwać efekty presbiopii inaczej starczowzroczności. Nie jest to choroba ani zwyrodnienie. Jest to naturalny proces, który czeka każdego z nas.

Objawy to gorsze, mniej wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się blisko, kłopoty z czytaniem tekstu, odczytaniem informacji z telefonu komórkowego i komputera. Aby tekst zobaczyć wyraźniej musimy odsuwać go dalej, potem nawet już „zaczyna brakować ręki”.

Powodem takiego stanu rzeczy jest zmniejszenie się elastyczności soczewek w naszych oczach. Po prostu soczewka w oku przestaje dopasowywać swoją moc do odległości, na którą potrzebujemy widzieć.